Uusi asuinalue "Little Finland" Viipuriin
SRV rakentaa Viipurin kuvankauniiseen merelliseen Papulan kaupunginosaan neljä omakotitaloa, kaksi paritaloa, kahdeksan rivitaloasuntoa sekä noin 280 kerrostaloasuntoa.
Rakentaminen toteutetaan kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa alueelle rakennetaan neljä 8-kerroksista asuintaloa, kaksi neljän asunnon 2-kerroksista rivitaloa ja kaksi paritaloa. Rakentaminen aloitettiin kesällä 2007 ja ensimmäiset kerrostaloasunnot valmistuvat joulukuussa 2008.
Tontin kokonaispinta-ala on 3,75 ha ja se sijaitsee Viipurin pohjoispuolella. Tontti liittyy välittömästi Viipurin kaupunkikeskustaan, mutta on samalla lähellä luontoa ja merta. Alueen puusto ja alueelle luonteenomaiset siirtolohkareet pyritään säilyttämään mahdollisimman luonnonmukaisina. Tontti on koko leveydeltään jyrkkää rinnettä ja talot on ryhmitelty siten, että kerrostalot ovat mäen laella, rivi- ja paritalot näiden alapuolisessa rinteessä ja omakotitalot rannan läheisyydessä.
Alueelle rakennetaan täydellinen ja autonominen kunnallistekniikka. Papulaan tulee mm. oma lämpökeskus, varavoimala sekä alueellinen juomaveden puhdistus. Kerrostalojen asukkaille rakennetaan myöhemmin paikotustilat, pientaloissa on omat paikoitustilat asuntojen yhteydessä.
Kohteen suunnittelusta vastaavat suomalaiset suunnittelutoimistot. Talot rakennetaan käyttäen Suomessa hyviksi koettuja teknisiä ja arkkitehtonisia ratkaisuja. Papulan kaikista asunnoista on näkymä merelle ja kaikkiin asuntoihin rakennetaan lasitetut parvekkeet tai terassit.
Papulan asunnot rakennetaan ja myydään runkovalmiina ilman pintaviimeistelyä ja kiintokalusteita. SRV viimeistelee asunnon täysin valmiiksi asunnonostajan näin halutessaan ja tarjoaa sisustussuunnittelua erillisellä sopimuksella.
Katso myös Asuntomyynti
Työmaa lokakuun 2007 alussa
Ensimmäinen kerrostalo lokakuussa 2007
Ensimmäinen kerrostalo maaliskuun lopussa 2008